Ogrody

Często zastanawiamy się, jaki styl ogrodu najlepiej pasowałby do naszego domu, by podkreślał architekturę budynku, nawiązywał do wnętrz, był łatwy w utrzymaniu. Dobór stylu ogrodu na pewno musi odpowiadać naszym potrzebom i powinien być dostosowany do naszego stylu życia. Firma VIKARO posiada profesjonalny dział projektowy, który jest do Państwa dysozycji, pomożemy Państwu zaprojektować wymarzony ogród.

            W zależności na rodzaje, ogrody dzielimy na:

a)      Ogród w stylu francuskim, czyli formalnym (ogrody w stylu  francuskim posiadają niezwykle uporządkowany i sformalizowany charakter, w którym panuje symetria i geometryczne struktury.  Porządek dotyczy zarówno układu ścieżek, jak i roślinnego nasadzenia czy rozmieszczenia elementów małej architektury. Cechami charakterystycznymi są również eleganckie gazony z kwiatów,  niskie, przystrzyżone żywopłoty, uformowane krzewy oraz rzeźby ogrodowe i fontanny.

b)      Ogród w stylu wiejskim, czyli romantycznym: (charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. W swoim stylu jest nieformalny i nawiązuje do dawnych wiejskich ogrodów przydomowych, pełnych wielobarwnych kwiatów, którym towarzyszą aromatyczne zioła, zdrowe warzywa i stare drzewa owocowe, a nasadzenie roślin ozdobnych może być dość swobodne. Charakterystyczne dla ogrodu wiejskiego są również nieregularne ścieżki, rustykalne płotki i pergole oraz dodatki takie jak stare dzbany, beczki, misy czy drewniane skrzynie).

c)      Ogród w stylu angielskim: (ogród w stylu angielskim to przede wszystkim duży wypielęgnowany trawnik, rozległe rabaty kwiatowe w kolorach różu, bieli i fioletu, obficie kwitnące drzewa, a wszystko jakby stworzone ręką natury. W zasadzie brak tu ozdobnych detali: rzeźb, fontann, płotków, fikuśnych donic i trejaży obsadzonych barwnymi pnączami. Ozdobą mogą być kamienie lub głazy rozmieszczone tak, że wyglądają jakby były od zawsze w miejscu, w którym leżą).

d)      Ogród w stylu nowoczesnym: (Najbardziej charakterystyczną cechą ogrodów nowoczesnych jest minimalizm przejawiający się w stosowaniu prostych form zarówno w ogólnej kompozycji ogrodu, jak i elementach wyposażenia. Jest to  miejsce do aktywnego wypoczynku. Pasuje do niego basen, kort czy jacuzzi. Barwy są świeże i czyste, kontrasty mocne, a roślinność masywna, o mocnych liniach, np. trawy lub funkie. Inne elementy ogrodu powinny być wprowadzane z umiarem, zgodnie z modernistyczną zasadą, że mniej to bardziej).

e)      Ogród w stylu kolonialnym: ( cechuje go swojskość, wygoda, spokój i porządek; łagodna harmonia i związek z krajobrazem. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są drewniane tarasy, ścieżki z łupanego kamienia oraz kamienne i drewniane rzeźby. Najpopularniejszym materiałem jest cegła. Ogrody w stylu kolonialnym mają układ swobodny, ale jednocześni wyróżnić w nich można elementy regularne, tj. strzyżone żywopłoty, szpalery i łuki).

f)       Ogród w stylu dalekowschodnim: (powinien wyglądać tak jak by miał sto lat - tak twierdzą Japończycy. Szczególną rolę w ogrodzie japońskim odgrywają kamienie naturalne, tworzące szkielet ogrodu. Dobór i układ kamieni zależy od charakteru miejsca, Specjalny ich rodzaj stanowią kamienie chodnikowe. Do kamiennych elementów należą również latarnie, poidełka i mostki. Ważnym elementem kompozycji ogrodowej jest woda, którą tworzą staw, strumień lub kaskada. W ogrodzie japońskim stosuje się przede wszystkim rośliny zimozielone, zwłaszcza sosnę i jodłę, żywotnik, bukszpan, ostrokrzew, zaś z roślin liściastych: klon, wiśnię, magnolie, rododendron i jaśmin).

g)      Ogród w stylu śródziemnomorskim:  ( to połączenie dzikości przyrody z wyrafinowaniem barwy i formy. Powinien pozornie robić wrażenie nieformalnego, ale dobór i ułożenie poszczególnych elementów jest starannie przemyślane. Ogród śródziemnomorski świetnie nadaje się do zagospodarowania małych działek, gdyż wyraźnie powiększa optycznie ich przestrzeń. Można go założyć praktycznie w każdych warunkach. Pielęgnacja tego typu ogrodu jest stosunkowo prosta i nie wymaga wiele czasu. Barwa jest motywem przewodnim, kolory dominujące to intensywne błękity, pomarańcze, żółcienie, czerwienie i róże. Rośliny pnące rozpięte na siatce, kratkach i pergolach są najbardziej charakterystycznym elementem w tego typu ogrodach ).

     Style ogrodowe traktujemy jedynie jako przewodniki, które wskazują ewentualnądrogę, ale pamiętajmy, że zawsze możemy wybrać swoją..

 

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | Licznik odwiedzin: 98522